حداقل
اطلاع رسانی
کد خبر: 4   |  دفعات بازدید : 3293   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

پاسخ به ابهامات درباره پروژه «اطلس مال»

21 ارديبهشت, 1393

مسئول امور ارتباط با رسانه‌های گروه شرکت‌های ایرانیان اطلس در گفت‌وگوئی، به پاره‌ای از ابهاماتی که در مورد ایرانیان اطلس و پروژه اطلس مال ایجاد شده، پاسخ داد.

١- این روزها نام ایرانیان اطلس و پروژه‌های آن خیلی شنیده می‌شود. بنظر می رسد از آن شرکت‌هائی باشد که ناگهان ظهور کرده است؟ شرکت ایرانیان اطلس تقریبا ٣٠ سال سابقه فعالیت دارد و حدود ١٠ سال است که صرفا در زمینه های ساخت بناهای گوناگون فعالیت دارد. مهمترین دلیلی که موجب مطرح شدن نام شرکت شده است، رشد سریع شرکت بعلت برنامه‌ریزی حساب شده‌راهبردی شرکت بود که از ٣ سال قبل شروع شد. این حرکت شرکت، با هدف ایفاء نقش موثر در ایجاد اشتغال و کارآفرینی و ایجاد روحیه امید در جامعه و خروج اقتصاد از رکود است.

٢- خیلی‌ها می پرسند. مالک اطلس مال کیست؟ زمانی که اطلس مال به بهره‌برداری برسد، مالک آن صاحبان واحدهای اطلس مال خواهند بود. از ابتدای زمستان سال گذشته، پیش‌فروش واحدهای اطلس مال شروع شده و بخشی از بودجه ساخت پروژه از همین محل تامین شده و سهم مالک اولیه به تدریج کاهش می‌یابد. مالک و مجری پروژه شرکت باغ فردوس ایرانیان است که ٤٠% سهام این شرکت به موسسه صندوق بیمه تامین اجتماعی روستائیان ، کشاورزان و عشایر کشور تعلق دارد ، یعنی در حقیقت مالک ٤٠% پروژه اقشار روستائی ، کشاورزان و عشایر کشور هستند و ٦٠% سهام نیز متعلق به گروه شرکت‌های ساختمانی ایرانیان اطلس است .

٣- آیا فعالیت های ایرانیان اطلس فقط به شهر تهران محدود است؟ خیر ، ایرانیان اطلس حتی در شهر یاسوج واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد که از استانهای محروم کشور است نیز سرمایه‌گذاری کرده و یک مرکز تجاری در دست احداث دارد. در شهر محروم بم نیز یک بنای ماندگار به نام اطلس سنتر بم در حال اجرا است. در بافت قدیم اطراف حرم در شهر مقدس مشهد نیز در ضعیف ترین قسمت بافت قدیم که قبلا چندان مرغوبیت نداشت پروژه ای در دست اجرا است که حالا به اتکاء همین پروژه و سایر پروژه های دیگر چهره این منطقه دگرگون شده است .بعلاوه در کرمان در حال احداث یک مجتمع بهداشتی درمانی هستیم. کدام شرکت مشابه را سراغ دارید که توجه به مناطق محروم نیز داشته باشد ایرانیان اطلس بدنیال ارزش آفرینی از طریق خلق بناهای برتر و ماندگار با مدیریت بهینه است. بناهائی با کیفیت بالا، دارای عمر طولانی، و در شان نظام جمهوری اسلامی.

٤- شنیده شده که ایرانیان اطلس از دولت سابق پروژه‌هائی را اخذ نموده است در حالیکه در آن زمان پیمانکاران صاحب نام دیگری بوده اند که از بیکاری رنج می برده‌اند! این مطلب اساساً نادرست است چراکه ایرانیان اطلس یک شرکت پیمانکاری نیست و هیچوقت هم کار پیمانکاری، نه در دولت های قبلی و نه در دولت فعلی انجام نداده است. ایرانیان اطلس یک تولیدکننده ارزش‌آفرین است. بی اغراق، فعالیت ایران اطلس تا این لحظه موجب کارآفرینی و ایجاد ده‌ها‌هزار فرصت شغلی شده است بدون آنکه هزینه‌ای را به دولت تحمیل کند و یا برای هزینه‌های مالی تولیدات خود، متوسل به سهام‌دارانش شده باشد. ایرانیان اطلس هرگز رقیبی برای هیچ شرکت پیمانکاری نبوده و نخواهد بود.

٥- در جائی گفته شده که ایرانیان اطلس، با استفاده از نفوذ و روابط خود، در کاربری زمین‌های در اختیارش تغییراتی ایجاد کرده است! ایرانیان اطلس هیچگاه قدمی برخلاف قوانین جاری کشور برنداشته است. این مطلب در جائی با اشاره به پروژه‌های اطلس مال و اطلس پلازا گفته شده بود که باید اعلام کنیم هردو این زمین‌ها همراه با پروانه از شهرداری خریداری شده است.

٦- برگردیم به موضوع اطلس مال. چطور شد که اطلس مال حامی مالی سریال پایتخت شد؟ خبردار شدیم که سریال کلید خورده است و سازندگان در حال مذاکره با چند اسپانسر هستند. با مجموعه ما هم برای تامین مالی بخشی از هزینه های سریال وارد مذاکره شده بودند. وقتی محتوی فیلم‌نامه به‌خصوص موضوعات مهمی چون تحکیم خانواده، محیط زیست و توجه به ورزش کشتی را دیدیم تصمیم گرفتیم از سریال حمایت کنیم. به همین خاطر اسپانسری کل سریال را قبول کردیم و برای اینکه به سریال آسیبی نرسد، قرار شد در متن سریال باشیم. اقبال مردم را به این سریال می دانستیم و می خواستیم کاری کنیم تا صدا وسیما با خیال راحت به کیفیت سریال بپردازد. در مورد نحوه تبلیغ اطلس مال در سریال، بحث های کلی با دست اندر کاران سریال انجام شد و کلیات آن مورد توافق قرار گرفت. ولی در اجرا، دست عوامل سریال را باز گذاشته بودیم.

٧- مخالفت های شدیدی با این تبلیغ شد. استنباط شما چیست؟ کار تازه‌ای بود که قبلا تجربه نشده بود و لذا شاید در برخی از سکانس‌ها خیلی مستقیم به پروژه ‌پرداخته شده است ولی در هر صورت هیچ‌وقت ‌کار جدید و نو آوریی بدون مخالف باقی نمی‌ماند.

٨- آیا از نتیجه این تبلیغ راضی هستید؟ بله، به مسئولیتهای اجتماعی خود عمل کردیم ، بهترین سریال از لحاظ جذب مخاطب و شادی آفرینی برای مردم بود . مردم در شب ١٢ فروردین ، خاطره های بسیار خوب و زیبایی را مرور کردند و خواسته های تبلیغاتی ما نیز برآورده شد.

٩- برخی می‌گفتند که اطلس مال پروانه ندارد و یا تخلف ساختمانی کرده است! و یا اینکه دارای کاربری پارکینگ بوده است . نظرتان چیست ؟ هیچکدام از این ادعاها صحیح نیست و این گفته ها ناشی از کم اطلاعی است. زمین این پروژه در سال ١٣٩٠ از سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران خریداری شده است. این زمین در پهنه M١١١ واقع شده است. پهنه مذکور یعنی کاربری مختلط. اگر چه شهرداری قبل از فروش، از آن بصورت موقت به عنوان پارکینگ عمومی حداکثر با ظرفیت ٢٠٠ خودرو از آن استفاده می کرد که اینک ما در همین زمین بیش از ١٤٠٠ واحد پارکینگ می سازیم. یعنی ٧٠٠ درصد افزایش ظرفیت پارکینگ! . از شهرداری منطقه یک تهران طبق سطح و سطوح و پهنه‌بندی ١١١M و بدون هیچ گونه اضافه درخواست و یا تخلفی پروانه گرفته‌ایم و کاملا این موضوع قانونی و شفاف است . اگر غیرقانونی کارکرده بودیم که تبلیغات وسیع نمی کردیم . بر اساس مجوز ها و پروانه اخذ شده هم کار می کنیم. مگر می شود که پروژه‌ای با این عظمت بدون پروانه کار کند؟ ویا مجموعه‌ای که بخش عمده‌ای از سهام آن متعلق به شرکتی بورسی است و متعلق به آحاد مردم، تخلف کند؟ آیا کسی حاضراست برای نفع و انتفاع دیگران تخلف کنند و مرتکب خلاف شود؟ اطلس مال دقیقا برمبنای ضوابط طرح تفضیلی طراحی شده و مجوزهای لازم را اخذ و بدون هیچگونه تخلفی در حال اجرا است. ما به قانون احترام می‌گذاریم و متعهد به آن هستیم.

١٠- اینکه گفته شده پروژه دوطبقه غیرمجاز داشته است، تخلف نیست؟ عرض کردم دقیقا طبق پهنه‌بندی و طرح تفضیلی بوده است و این ادعا ناشی از عدم اطلاع کافی برخی دوستان از جزئیات طرح تفضیلی بود که بعدا هم اصلاح کردند.

١١- در خاتمه ضمن تشکر از اختصاص وقت به این مصاحبه، چنانچه صحبتی باقی‌مانده است بفرمائید. برای ما حفظ ارزش‌های انسانی و شفاف سازی الویت دارد و آماده ایم که هر ابهامی که وجود دارد را رفع کنیم ما مستند صحبت خواهیم کرد. احترام به مشتریان و ذینفعان، احترام به محیط‌ زیست و حمایت از تولید و نیروی کار ایرانی در زمره ارزشهای بنیادین ماست. بنده هم از اینکه برای انجام این مصاحبه زحمت کشیدید تشکر می‌کنم.