حداقل
اطلاع رسانی
کد خبر: 16   |  دفعات بازدید : 727   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

تکنیک 5 Sبرای دستیابی به کیفیت عالی در کسب و کار ( اصل سوم ) :

26 فروردين, 1394

پاکیزه سازی در معنای عام کلمه، همان تمیز کردن اشیاست. از دیدگاه 5S، پاکیزه سازی عبارت است از دور ریختن زواید و پاکیزه کردن اشیاء از آلودگی ها و مواد خارجی.

بدین صورت ، بازبینی و پاکیزگی محیط کار برای حذف آلودگی ها و زواید، موضوعات عمده و مورد تاکید در پاکیزه سازی می باشند.

با وجود این، پاکیزه سازی تنها، اخیرا به جایگاه و اهمیت روزافزونی که شایسته آن است نائل شده زیرا کیفیت یالاتر، دقت بیشتر و تکنولوژیهای پردازشی بهتر، سبب گشته که کوچکترین جزیئات نیز، تاثیری حیاتی و سرنوشت ساز در کارها داشته باشند. به همین دلیل، باید در پاکیزه سازی کامل و فراگیر محل کار، بسیار سخت گیر و مصمم باشید.

برخی از لوازم، تجهیزات و مکانها لزوماً باید پاکیزه و عاری از هر نوع آلودگی نگهداری شوند. بنابراین لازم است که آنها را دقیقا شناسایی کنید.

در ارتشها، مقرارات دقیق و سختگیرانه ای در مورد پاکیزه نگهداشتن و روغنکاری اسلحه وجود دارد تا اسلحه در هر زمان قابل استفاده باشد. به همین ترتیب، تولید کنندگان امروز نیز دریافته اند که هرچه دقت و سختگیری بیشتری در پاکیزه سازی و مقرارات مربوط به آن داشته باشند، مشکلات و اشتباهات کمتری در امر کنترل کیفیت خواهند داشت.

پاکیزه سازی، تنها تمیز کردن محل کار و لوازم موجود در آن نیست. پاکیزه سازی امکان بازرسی و بازبینی را نیز فراهم می کند. حتی مکانهای تمیز هم باید بررسی و بازبینی شوند.

پاکیزه سازی می تواند تاثیر چشمگیری بر میزان وقفه کار، کیفیت، ایمنی، روحیه کارکنان و دیگر جنبه های تولید، داشته باشد. یکی از اهداف مهم جنبش 5S، حذف کامل آلودگی ها و از میان بردن جزئی ترین خطا ها و کاستی ها در نقاط حساس و کلیدی است. به همین دلیل پاکیزگی مسلزم دقت و توجه شماست.