حداقل
اطلاع رسانی
کد خبر: 13   |  دفعات بازدید : 1010   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

تکنیک 5S برای دستیابی به کیفیت عالی در کسب و کار (اصل دوم) :

08 بهمن, 1393

اصل دوم : نظم و ترتیب

نظم و ترتیب یعنی قراردادن اشیا در مکانهای مناسب یا به ترتیب مطلوب و به نحوی که بتوان از آنها به بهترین وجه استفاده کرد. نظم و ترتیب راهی است برای یافتن و به کاربردن اشیای مورد نیاز بدون انجام جستجوهای بیهوده. نکته اصلی در اینجا، استفاده از مدیریت کارکردی و حذف جستجو است. هنگامی که هر چیز، با توجه به کارکرد آن و با در نظر گرفتن کیفیت و ایمنی کار، در جای مناسب و مشخص قرار داشته باشد، محل کار همواره منظم و مرتب خواهد بود.

 

 


کاربرد اصل نظم و ترتیب :

اصل نظم و ترتیب در سراسر جامعه و در تمامی جنبه های زندگی ما کاربرد دارد. اصل نظم و مدیریت را می توان در نظام برگه های راهنمای کتاب در کتابخانه ها، در پارکینگ های مرتفع شهرهای بزرگ، در سیستم رزرو بلیط هواپیما در تحلیل نحوه استفاده ابزارها و ماشینها، در نظام ذخیره سازی اشیا در انبارها در نحوه پر کردن کمدهای لباس و کابینت های آشپزخانه در منازل و حتی در چگونگی قراردادن اشیا در جیبهامان، مشاهده کرد. طراحی نظم و ترتیب مطلوب در هر یک از این موارد، نیازمند هوش و ابتکار است و هدف از آن در تمامی موارد آن است که بتوانیم هر چیز را بدون نیاز به جستجو و زیر و رو کردن همه چیز، به آسانی بیابیم.

 


 

قرار دادن اشیا بر اساس کارکرد آنها :

نظم و ترتیب، با مطالعه جزئی و دقیق کارآیی ها آغاز می شود. اصل نظم و ترتیب با تعیین کردن قوانین حاکم بر طبقه بندی ها و اولویت ها، سلسله مراتب را در ساماندهی مشخصی می کند.

حجم اشیای مورد استفاده، مدت زمان لازم برای تامین آنها، یا زمان لازم برای دسترسی به آنها، عوامل تعیین کننده دیگر در ذخیره سازی و نگهداری آنهاست. اگر مدت زمان دسترسی یا فراهم سازی کوتاه باشد، دیگر لزومی به نگهداشتن یا انبار کردن حجم زیادی از آن نیست. در این میان نه تنها باید کارآیی و بازدهی را در نظر داشت، بلکه باید به کیفیت نیز توجه کرد. ملاحظات مربوط به ایمنی نیز در تعیین مطلوب ترین و در واقع کارکردی ترین، نحوه قرارگیری اشیا از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

 

برای منظم نگه داشتن کسب و کار، اغلب لازم است که خطوط گذر و خطوط جداکننده حدود، مشخص شوند. نحوه قرارگیری و طرح مشخص کننده آن باید قابل انعطاف و تغییر پذیر باشد تا بتوان در صورت لزوم و با توجه به شرایط و نیازهای جدید، آنها را تغییر داد.

از آنجا که هدف از نظم و ترتیب، افزایش کارآیی و بازدهی است، انجام بررسی های زمانی، اصلاحات و پیشرفت و تمرین حتی در خلال فرآیند نظم دهی، امری ضروری است. هدف نهایی فرآیند نظم دهی، در اختیار داشتن شی ء مورد نیاز در زمان، مکان و به مقدار مورد نیاز است. کلید دستیابی به این هدف، پرسیدن شش سوال (چه چیز، چه وقت، چرا، چه کسی، چطور و کجا) در مورد هریک از اشیاست.


ادامه دارد ...

جستجو