حداقل
اطلاع رسانی
کد خبر: 11   |  دفعات بازدید : 776   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

تکنیک 5 Sبرای دستیابی به کیفیت عالی در کسب و کار ( اصل اول ) :

07 بهمن, 1393

اصل اول : ساماندهی

هدف نهایی 5S پیشگیری از اتلاف است، اما از فعالیتهای 5S نیز مانند هر پدیده ی دیگر، می توان تعبیرهای متفاوت یا مبهمی داشت، بنابراین لازم است دقیقاً مشخص کنیم که 5S چیست، برای حصول به چه اهدافی به کار می آیدو برای رسیدن به آن اهداف چگونه باید مجموعه فعالیت های 5S را سازماندهی و اجرا کرد. به عبارت دیگر باید دانست که اصول 5S دقیقاً چیست و دستاورد های آن کدام است.ساماندهی، در گسترده ترین معنای آن، عبارت است از مرتب کردن اشیا براساس قواعد یا اصولی معین. ساماندهی به معنای تشخیص ضروری از غیر ضروری، اتخاذ تصمیمات قاطع و اعمال مدیریت اولویت ها برای رهایی از غیر ضروری ها است .
در زندگی روزمره به افرادی بر می خوریم که به ظاهر بسیار نامنظم و عجول به نظر می رسند، اما فعالیتها و محیط کارشان سامان یافته است. در نقطه متقابل، افرادی را نیز می توان دید که ظاهراً مرتب و بانظم هستند، اما هیچگاه آنچه را می خواهند، نمی یابند. ساماندهی، کاری بسیار دشوارتر از قرار دادن اشیا در کناری است.برای روشن شدن مطلبمی توان به یک مثال اشاره کرد. هر کسی می تواند اتاقی بهم ریخته یا میزی آشفته را مرتب کند. اما باید توجه داشت که تنها صاحب آن است که می تواند با ایجاد نظمی مطلوب و مناسب، هر چیزی را در جای درست خود قرار دهد .
تاکنون تئوریهای گوناگونی برای چگونگی ساماندهی امور عنوان شده است. ولی اولین قدم در تمامی این تئوری ها، طبقه بندی اشیا و کارها، و دسته بندی آنها براساس میزان اهمیت است.درواقع اولین گام تعیین اهمیت هرچیز، اعمال مدیریت اولویت هاست.


باز هم مثالی ملموس در این باره می توان گفت. چه در خانه و چه در محل کار تشخیص ضروری از غیر ضروری آنقدر هم ساده نیست.در خانه لباسهای بسیاری داریم که هرگز آنها را نمی پوشیم، اما نمی توانیم خود را قانع کنیم که آنها را دور بریزیم . در محل کار نیز انبوهی از کاغذ ها و لوازم اضافی داریم که بیش از یک بار از آنها استفاده نکردیم و مدتهاست که به آنها نیاز نداشته ایم. اما در اینگونه موارد به جای به کارگیری مدیریت اولیت ها، دائما به خود می گوییم که بالاخره یک روز ممکن است از آنها به نحوی استفاده کنیم و بدین ترتیب، تنها به دلیل کاربرد احتمالی، از دور ریختن آنها خودداری می کنیم، و اطراف خود را با، باری از پریشانی می پوشانیم .
آنچه در این موارد باید انجام دهیم، تصمیم گیری قاطعانه برای مشخص کردن ضروریها از غیر ضروریا ست.
پس با مدیریت اولویت ها تفکرات مان را سرو سامان بدهیم تا بهترین تصمیم گیرنده با اولویت بندی ضروری از غیر ضروری باشیم.


ادامه دارد ...