حداقل
اطلاع رسانی
کد خبر: 1   |  دفعات بازدید : 4941   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  
گفتگو با مهندس فرهاد روزخوش

اطلس مال، نياز منطقه

19 دي, 1392
اين پروژه به لحاظ موقعيت جغرافيايی ، در منطقه خاصی از شهر تهران ، يعنی منطقه يك قرار گرفته است. با توجه به مطالعاتی كه در اين منطقه انجام شده ، نياز به ساخت چنين پروژه ای احساس می شد و بر همين اساس مطالعات دقيق تری انجام شد و پس از بررسی همه جوانب ، اين پروژه با مشخصات خاص خود طراحی شد ( ادامه مطلب ) ...
اطلس مال، نياز منطقه
شركت «ایرانیان اطلس» در سال 1365 با هدف انجام فعالیت های بازرگانی ، صنعتی و تولیدی تأسیس شد و از سال 1384 ، فعالیت های خود را با تمركز بر سرمایه گذاری و اجرای پروژه های ساختمانی پیگیری كرد. ایرانیان اطلس شاخص ترین و اثربخش ترین سرمایه گذاری و مشاركت در حوزه ساخت و ساز را با اولویت توسعه قطب های كسب و كار از طریق جذب و توسعه فرصت های سرمایه گذاری و اجرای طرح های متمایز ، در دست اجرا دارد. این اقدامات در راستای ایجاد ارزش افزوده اقتصادی برای تضمین منافع سرمایه گذاران و تأمین سود مدنظر در عین توجه به مسئولیت های اجتماعی صورت می گیرد. شركت همواره می كوشد تا پیروی از اصول و ارزش هایی چون دانش محوری و اهتمام ویژه در عرصه تولید و توسعه دانش ، مسئولیت پذیری و توجه كامل به تمامی ابعاد فنی ، هنری ، اجتماعی و فرهنگی در فرایند طراحی پروژه های هدف ، مراقبت از محیط زیست به عنوان میراث گران بهای آفرینش ، افزایش بازدهی سرمایه گذاری از طریق افزایش نرخ بازدهی سرمایه ، ورود به بازارهای منطقه و بین المللی و كسب شهرت در سرمایه گذاری اثربخش و مدیریت برتر در صنعت ساختمان با توجه به رشد و ارتقای منابع انسانی به عنوان والاترین سرمایه شركت را به عنوان اهداف اصلی سرلوحه كار خود قرار دهد. 

فرصت مناسبی دست داد تا با مهندس فرهاد روزخوش ، دانش آموخته كارشناسی ارشد مهندسی صنایع ، مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شركت ایرانیان اطلس ، در خصوص پروژه اطلس مال به عنوان یكی از شاخص ترین پروژه های در حال اجرا توسط این مجموعه ، به گفت و گو بپردازیم.

در ابتدا توضیح دهید شركت ایرانیان اطلس به عنوان سرمایه گذار ، چه دلایلی برای سرمایه گذاری در پروژه مجتمع اداری – تجاری اطلس مال داشته است؟ 

ماموریت اصلی شركت ایرانیان اطلس سرمایه‌گذاری در حوزه احداث پروژه های عظیم ساختمانی با كاربری های تجاری ، اداری ، اقامتی و ... است. این شركت می كوشد تا پروژه های خود را با استفاده از آخرین و مدرن ترین فناوری ها ، تجهیزات ، روش ها و سامانه ها طراحی و اجرا كند و تاكنون سهم بسزایی در رشد و بالندگی صنعت ساختمان كشور ایفا كرده است. ایرانیان اطلس همیشه كوشیده است تا جایگاه ممتازی بین شركت های معتبر صنعت ساختمان به دست آورد و از طریق جذب و مدیریت بهینه فرصت ها ، طراحی ، اجرا و عرضه بدون نقص پروژه های ساختمانی ، به یكی از بهترین شركت های برتر سرمایه‌گذاری در این بخش تبدیل شود. از آنجا كه ایرانیان اطلس همواره به دنبال ساخت پروژه های شاخص و ماندگار است. تیم كارشناسی این شركت با بررسی ویژگی های شاخص پروژه اطلس مال و با توجه به موقعیت جغرافیایی آن ، پس از انجام مطالعات اولیه ، تصمیم گرفت در این پروژه سرمایه‌گذاری كند.

ویژگی های این پروژه را چطور ارزیابی می كنید؟

این پروژه به لحاظ موقعیت جغرافیایی ، در منطقه خاصی از شهر تهران ، یعنی منطقه یك قرار گرفته است. با توجه به مطالعاتی كه در این منطقه انجام شده ، نیاز به ساخت چنین پروژه ای احساس می شد و بر همین اساس مطالعات دقیق تری انجام شد و پس از بررسی همه جوانب ، این پروژه با مشخصات خاص خود طراحی شد. با توجه به نزدیكی این پروژه به پارك نیاوران ، چشم انداز مناسبی برای ساكنان پروژه ایجاد شده است كه از نظر بصری حس خوبی را در آنها ایجاد می كند. از سوی دیگر به دلیل وجود فضای سبز ، از هوای بهتری نیز برخوردار است. همچنین نزدیكی این پروژه به پارك نیاوران می تواند برای خانواده هایی كه به مركز خرید مراجعه می كنند ، جذابیت فراوانی ایجاد كند ، به این دلیل كه كودكان خانواده هنگام خرید می توانند از امكانات پارك نیاوران استفاده كنند و روز خوبی برای همه افراد خانواده ایجاد شود. عكس این موضوع نیز صادق است ، افرادی كه به پارك آمده اند ، می توانند هم زمان خرید خود را هم انجام دهند و از وقت خود نهایت استفاده را بكنند. از دیگر ویژگی های این پروژه ، طراحی نمای منحصر به فرد آن است. در تهران به ندرت پروژه هایی با این طراحی خاص وجود دارد. این طراحی حاصل تلاش گروهی است كه در قالب تیم مهندسی ارزش توانستند طرح پروژه را متناسب با موقعیت آن شاخص تر كنند. 

برنامه هایتان برای برگشت سرمایه از پروژه به چه صورت است؟ قصد فروش دارید یا اجاره یا تركیبی از این دو؟‌

این پروژه سود خوبی برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت ، چون تامین مالی آن تضمین شده است و روش های تامین مالی مبتنی بر احتمالات نیست . ما بیشتر به مدل تركیبی فكر كرده ایم ، به این صورت كه بخشی از پروژه را به طور كامل به فروش برسانیم و از بخش دیگری در قالب مدل اجاره داری یا مشاركت ، بهره برداری كنیم. همیشه ارزش واحدهای تجاری پروژه های از این دست از زمان بهره برداری پیروی می كند. در حقیقت رشد ارزش واحدهای تجاری تابعی از زمان بهره برداری است و لذا پس از افتتاح ، با توجه به انجام تبلیغات خاص برای ایجاد «پاخور» پس از گذشت مدتی ارزش واحدها با ضریب قابل توجهی افزایش پیدا می كند. با كمی مطالعه ، متوجه می شویم مدل های موفق در همه جای دنیا با روش تلفیقی بوده است ، البته به شرط آنكه سرمایه گذار از توان مالی خوبی برخوردار باشد تا بتواند فرصت این نوع سرمایه‌گذاری را داشته باشد.

همچنین در این روش خریداران واحدهای تجاری نیز با اطمینان بیشتر وارد سرمایه‌گذاری می شوند همین موضوع كه سازنده یا سرمایه‌گذار تصمیم به راه اندازی مجتمع تجاری می گیرد ، این اطمینان را می دهد كه حتما تمام تلاش خود را برای تبلیغات ، برندینگ و ایجاد پاخور برای مجتمع خود می كند ، چرا كه منابع سرمایه‌گذار در ایجاد این امكان است. نكته دیگری كه به آن اشاره می كنم این است كه یك مجتمع مسكونی با یك مجتمع تجاری تفاوت های عمده ای دارد. در یك واحد مسكونی ، خریدار یا خودش در آن ساكن می شود و از آن استفاده می كند یا آن را اجاره می دهد و صرفا ، نگاه سرمایه ای به آن دارد ، حتی اگر بخشی از واحدهای مسكونی خالی هم بماند ، تاثیری در ایجاد ارزش افزوده یا كاهش آن ندارد. اما این موضوع در مجتمع های تجاری بسیار متفاوت است . در یك مجتمع تجاری خاموش بودن چراغ حتی یك واحد هم می تواند از رونق اقتصادی آن بكاهد ، لذا ما به دنبال ایجاد اطمینان خاطر خریداران نیز هستیم. در مدل هایی كه سازندگان پروژه را به طور كامل به فروش می رسانند و خروج می كنند ، به وفور دیده شده است كه راه اندازی مجتمع ها با مشكلات بسیاری مواجه می شود. حتی در برخی از آنها هرگز رونق به وجود نمی آید و صاحبان واحدهای تجاری را دچار چالش می كند. 

مسئولیت بهره برداری از پروژه با شركت ایرانیان اطلس است یا به شركت دیگری منتقل شده است؟

استراتژی ایرانیان اطلس این گونه است كه وارد سرمایه‌گذاری می شود و بهره برداری را با توجه به گستردگی ابعادش ، به شركت های دیگری واگذار می كند. وظایف بهره بردار برخلاف آنچه در كشور ما به غلط جا افتاده است ، بسیار گسترده است ، به جز ارائه سرویس های فنی ، مدیریت و طراحی ستادهای تبلیغاتی ، مسائل بسیاری از این دست باید به عهده بهره بردار باشد. در حال حاضر مشغول بررسی و سیاست گذاری برای انتخاب مجموعه ها ی مناسب برای واگذاری این مسئولیت به آن هستیم البته هنوز در كشور كمتر شركت هایی پیدا می شوند كه ظرفیت ، دانش و تجربه بهره برداری از مراكز خرید بزرگ را داشته باشند و بتوانند خدمات حرفه ای ، استاندارد و قابل رقابت را به مراكز تجاری ارائه دهند و به همین منظور است كه شرکت ایران اطلس کیش را تاسیس كرده است تا در این خصوص بتواند با كسب دانش ، ظرفیت كافی و سیستم های لازم را طراحی كند و بتواند در راستای رفع این كمبود ، گام موثری بردارد.

این پروژه به طور كامل زیر نظر ایرانیان اطلس پیش می رود یا شما به عنوان سرمایه‌گذار ، صرفا گزارش مالی و پیشرفت پروژه را رصد می كنید؟ 

ایرانیان اطلس نقش سرمایه‌گذاری صرف ندارد و در تمام پروژه هایی كه آغاز می كند ، بخش هایی از انجام كار را به پیمانكاران واگذار می كند ، اما همه پروسه های ساخت ، انتخاب پیمانكار ، مصالح و تمام موارد فنی با نظارت مستقیم هلدینگ و شركت های زیر مجموعه هلدینگ انجام می شود. پس از تعریف یك پروژه ساختمانی مراحل احداث آن در سه فرایند طراحی ، ساخت و فروش تقسیم بندی می شوند. در گذشته این سه فرایند به صورت برون سپاری به شركت های دیگر و با مدیریت ایرانیان اطلس انجام می شد. در برخی پروژه ها مذاكراتی به منظور فروش كل پروژه صورت می گرفت و در برخی دیگر ، اشخاص به عنوان شریك و سرمایه‌گذار وارد پروژه می شدند. البته این روند در طول 3 سال گذشته با تغییرات مواجه شده است و در نهایت ، هلدینگ ایرانیان اطلس اقدام به ایجاد زیر مجموعه هایی كرده است تا بتواند هر یك از بخش های این هلدینگ را به صورت بسیار دقیق و تخصصی پیش ببرند و زنجیره ارزش را تكمیل كنند. در حال حاضر پروژه های خاص و بزرگ در قالب شركت های پروژه با مدیریت مستقل و اختیارات كامل اداره می شوند. فرایندهای طراحی ، ساخت و فروش برای سایر پروژه ها نیز توسط سه شركت تخصصی طرح و اندیشه شیوا اطلس ، عمران اطلس ایرانیان و ایران اطلس كیش انجام می شود. 

در حال حاضر جز این پروژه ، چند پروژه دیگر در سطح كشور در دست ساخت دارید؟

شركت ایرانیان اطلس مفتخر است كه تاكنون حدود 900.000 مترمربع پروژه ساختمانی را با موفقیت اجرا كرده است. برخی از پروژه های تكمیل شده عبارتند از: مجتمع مسكونی 52 واحدی كیش ، مجتمع ویلایی چابسكر ، مجتمع نگین قلهك، برج مسکونی اطلس کیش و برج تجاری - اقامتی امام رضا(ع) در مشهد. ایرانیان اطلس در حال حاضر 16 پروژه ، مجموعا به مساحت 1.700.000 مترمربع ، در دست طراحی و اجرا دارد كه از این میان می توان به پروژه تجاری ، اقامتی و مسكونی آرمان، اطلس پلازا، مرکز تجارت اطلس در تبریز ، اطلس کلینیک در کرمان، اطلس سنتر بم ... اشاره كرد. 

در پایان اگر مطلبی باقی مانده است ، بیان كنید؟

ایرانیان اطلس با داشتن مزایا و شایستگی های بسیار ،در جهت انجام هرچه بهتر ماموریت خود تلاش می كند كه از جمله این ویژگی ها می توان به این مزایا اشاره كرد: برخورداری از منابع مالی كافی ، اتكا به مطالعات علمی و دقیق سرمایه‌گذاری برای كسب اطمینان از بازگشت سرمایه مدنظر ، برخورداری از تجارب فراوان مدیریت ابر پروژه های ساختمانی ، بهره مندی از ساختار هلدینگ پوشش دهنده طراحی ، اجرا ، بازاریابی و فروش و نیز توانمندی به كارگیری پیمانكاران ، مشاوران مطلوب و برخورداری از ارتباطات عالی در سطوح مختلف با سرمایه گذاران ، طراحی فرایندهای ویژه طراحی و ساخت پروژه ها كه به خلق پروژه های متمایز و ویژه منجر می شود. در حقیقت ، تفكر حاكم بر ایرانیان اطلس تفكری پویا و با تمركز بر نوآوری و خلاقیت و توسعه با حفظ فرهنگ والای انسانی و اسلامی است.
اطلس مال، نياز منطقه